Koploperforum Digitale Treinbesturing Aktieve Gebruikers: 62 / Bezoekers Vandaag: 1044
Hoogste aantal aktieve gebruikers: 397
Koploperforum Digitale Treinbesturing
Startpagina | Mijn bestanden | Profiel | Registreer | Recente onderwerpen | Leden | Zoeken | FAQ
Gebruikersnaam:
Wachtwoord:
Selecteer taal
Wachtwoord opslaan
Wachtwoord vergeten?

Op 18 Maart 2019 is Paul Haagsma helaas overleden.

Wij wensen de familie en vrienden sterkte toe!

Lees en of praat hier mee.

Open hier de rouwkaart van Paul Haagsma



 Alle forums
 Koploper
 Beginners
 Alternatieve route via vrij spoor in schaduwstation
 Nieuw onderwerp  Reageer op onderwerp
 Printversie
Auteur  Onderwerp Volgend onderwerp  

WouterL

Netherlands
89 berichten

Geplaatst - 25 mrt 2025 :  21:42:36  Toon profiel  Bezoek de homepagina van WouterL  Reageer met citaat
Beste medespoorders,
Ik ben een nieuwe baan aan het ontwerpen en testen en dat brengt gepuzzel met zich mee. De vraag is simpel, maar wellicht gebruik ik de verkeerde zoektermen om een antwoord te vinden.
Blok 15 ligt voor een schaduwstation en blok 16 erachter. Om van 15 naar 16 te rijden kan de trein eromheen met halverwege een kruiswissel naar blok 20, waar een opstopping kan ontstaan.
Een achterop komende trein die naar blok 16 wil moet daardoor wachten. Is er een truc om die achterop komende trein door een vrij spoor -zonder normaliter verplichte stop- van het schaduwstation te leiden? Zeg maar een alternatieve route toe te wijzen.
Groet, Wouter

Download Attachment: 20250301startzo.zip
19,15 KB

Märklin, k-rails, Koploper, Raptor, Edits, Littfinski: een nieuwe baan, 80-proof! Zie https://forum.3rail.nl/index.php?topic=16137.0

Bewerkt door WouterL op 25 mrt 2025 21:47:26

Wim Romijn

Netherlands
1105 Posts

Geplaatst - 25 mrt 2025 :  22:07:07  Toon profiel  Reageer met citaat
Blok 16 is maar 5 cm. lang.

Mvtgr,

Wim Romijn.
N - YaMoRc YD7001 - loconet
Ga naar bovenaan de pagina

WouterL

Netherlands
89 Posts

Geplaatst - 25 mrt 2025 :  22:45:52  Toon profiel  Bezoek de homepagina van WouterL  Reageer met citaat
Beste Wim,
Die 5 cm was een advies in dit forum van 13 december 2009 23:12 (Wissels schakelen te vroeg) om te voorkomen dat wissels te vroeg omgaan, dus dat heb ik braaf opgevolgd omdat wagons ontspoorden op de kruiswissel.
Weet niet of een aanpassing van de lengte mijn vraag helpt op te lossen...
Groet, Wouter

Märklin, k-rails, Koploper, Raptor, Edits, Littfinski: een nieuwe baan, 80-proof! Zie https://forum.3rail.nl/index.php?topic=16137.0
Ga naar bovenaan de pagina

Wim Romijn

Netherlands
1105 Posts

Geplaatst - 26 mrt 2025 :  09:07:22  Toon profiel  Reageer met citaat
Een advies van 16 jaar geleden zou ik niet meer opvolgen en is daarna veel veranderd in het programma.

Wat is de oorzaak dat een trein die rijdt van blok 15 naar blok 20 de weg van blok 15 naar blok 16 blokkeert?
Elke trein past in blok 20 en zal dan ook alle wissels vrijgeven en kan er weer een trein naar blok 16.
In blok 16 kan hij niet stoppen want daar past geen enkele trein in.

En als een trein rijdt van blok 15 naar blok 16 en hij stopt daar omdat hij niet verder kan dan blokkeert hij wel de rijweg van blok 15 naar blok 20. De wissels worden namelijk niet vrijgegeven omdat de trein niet past in blok 16.
Ook het inrijden naar het schaduwstation wordt dan geblokkeerd omdat die in dezelfde wisselstraat zitten.

Een juiste lengte van alle blokken is belangrijker dan je denkt.

Mvtgr,

Wim Romijn.
N - YaMoRc YD7001 - loconet

Bewerkt door Wim Romijn op 26 mrt 2025 09:10:06
Ga naar bovenaan de pagina

JPJ

Netherlands
586 Posts

Geplaatst - 26 mrt 2025 :  11:12:02  Toon profiel  Reageer met citaat
Hallo Wouter,

Je hebt de bloklengte van de blokken 12 t/m 15 17 + 18 en 21 t/m 25 nog niet ingevuld.
En heb je het nodig om een vinkje te hebben bij Instellingen per database en dan lengte rijwindow: inclusief locomotief & dubbeltractie alleen baas ?

Jos
Ga naar bovenaan de pagina

WouterL

Netherlands
89 Posts

Geplaatst - 26 mrt 2025 :  11:42:59  Toon profiel  Bezoek de homepagina van WouterL  Reageer met citaat
quote:
@Wim Een juiste lengte van alle blokken is belangrijker dan je denkt.

Ok Wim, maar dan zou ik de bloklengte nul moeten maken omdat dat de feitelijk bloklengte is (de bezetmelders grenzen aan elkaar ).
Maar ik snap denk ik wel wat je bedoelt: het gaat om de afstand tot de kruiswissel tussen 15 en 16 en die is voldoende voor de langste trein. Maar dan zou 999 ook niets uit moeten maken. Feit is dat de kruiswissel te vroeg omging. Ik bouw het blok nu fysiek wat netter om, maar de lengte zal niet meer dan 25 cm zijn...
quote:
@Jos Je hebt de bloklengte van de blokken 12 t/m 15 17 + 18 en 21 t/m 25 nog niet ingevuld.

Nee, die heb ik nog niet gebouwd... Ik ben aan het proefrijden met vier treinen.
quote:
En heb je het nodig om een vinkje te hebben bij Instellingen per database en dan lengte rijwindow: inclusief locomotief & dubbeltractie alleen baas?

Tja, hoewel ik een flinke baan prima rijdend heb gehad, is elke nieuwe stap weer een uitdaging en voel ik me een beginner. Zoals blokken achter elkaar in een schaduwstation. Dan probeer ik wat en kijk of het werkt. Ik weet dat ik iets met lengte moet, dus ga ik vinkjes zetten. Ik zal hem weghalen!
Groet, Wouter

Märklin, k-rails, Koploper, Raptor, Edits, Littfinski: een nieuwe baan, 80-proof! Zie https://forum.3rail.nl/index.php?topic=16137.0
Ga naar bovenaan de pagina

JPJ

Netherlands
586 Posts

Geplaatst - 26 mrt 2025 :  11:51:48  Toon profiel  Reageer met citaat
Hallo Wouter,

Als je het betreffende vinkje weghaalt kun/moet je in het rijwindow van iedere loc bij het tabblad rijgedrag even de lengte van de treinen aanpassen.
De lengte van de loc wordt dan alleen weergegeven. De lengte van de wagons moet je dan daar zelf handmatig invullen.
Dus het totaal van de lengte klopt dan niet.
Dat moet je dus even nakijken.
Zo ook bij onderhouden locomotieven.


Jos
Ga naar bovenaan de pagina

Wim Romijn

Netherlands
1105 Posts

Geplaatst - 26 mrt 2025 :  12:21:55  Toon profiel  Reageer met citaat
Als er lengte genoeg is tussen de kruiswissel en blok 15 of 16 dan kan je er beter een blok tussen maken en blok 16 weghalen, want
blok 16 is geen blok.

Mvtgr,

Wim Romijn.
N - YaMoRc YD7001 - loconet
Ga naar bovenaan de pagina

Wim Romijn

Netherlands
1105 Posts

Geplaatst - 26 mrt 2025 :  13:09:55  Toon profiel  Reageer met citaat
Hallo Wouter,

Dat wissels te laat worden gezet in blok 16 is heel erg logisch het is namelijk geen blok maar 2 aan een gesloten wissels en dat mag nooit een blok zijn.

En als je er wel een blok van maakt stel dan in bij aanvullende blok gegevens dat een trein er nooit mag stoppen, dan worden de wissels eerder gezet.

Geen idee van de lengte tussen blok 16 en blok 13/14 als dat wel lang genoeg is maak daar dan een blok van.

We hebben nu totaal geen idee hoe lang de lijnen zijn tussen de wissels en de blokken en kunnen eigenlijk geen goed advies geven.

Heb je ergens een ontwerp in bv. Anyrail die op maat is dan zien we beter wat er moet gebeuren.

Als het dit is dan moet je inderdaad blok 16 verplaatsen en worden de wisselstraten eerder vrijgegeven, want de afstand van wissel 13 naar wissel 14 is ca. 216 cm. (volgens onderstaand plaatje)
Die afstand betrek je nu bij de wisselstraat en dan mag je niet verbaasd zijn dat alles blokkeert.

Download Attachment: baanplan2.jpg
49,04 KB

Mvtgr,

Wim Romijn.
N - YaMoRc YD7001 - loconet


Bewerkt door Wim Romijn op 26 mrt 2025 14:08:51
Ga naar bovenaan de pagina

JPJ

Netherlands
586 Posts

Geplaatst - 26 mrt 2025 :  14:48:03  Toon profiel  Reageer met citaat
Hoi Wouter,

Ik zie dat het desbetreffende vinkje waar ik het over had in je oude baan niet toegepast was.

Jos
Ga naar bovenaan de pagina

WouterL

Netherlands
89 Posts

Geplaatst - 26 mrt 2025 :  22:33:06  Toon profiel  Bezoek de homepagina van WouterL  Reageer met citaat
Dank allemaal voor jullie inzet en betrokkenheid!

Ik heb inmiddels het een en ander fysiek veranderd en ga morgen testen of dat een verbetering is. Zo zit blok 16 nu voor de kruiswissel en naast gepiel met rails en bezetmelders moest natuurlijk ook Koploper bijgewerkt worden
Maar dat is de lol van de hobby, nietwaar.

Hieronder een fotootje om een idee te geven waar ik mee bezig ben:



Ik bouw eerst het schaduwstation en de paradebaan (waar het rode lokje staat), later komt hiervoor het hoofdstation en links en rechts twee hoger gelegen kopstations loodrecht op de baan.
Achter de paradebaan begint straks een stevig bergmassief.
Voor meer details zie mijn verwijzing hieronder.

Groet, Wouter

Märklin, k-rails, Koploper, Raptor, Edits, Littfinski: een nieuwe baan, 80-proof! Zie https://forum.3rail.nl/index.php?topic=16137.0
Ga naar bovenaan de pagina
   Onderwerp Volgend onderwerp  
 Nieuw onderwerp  Reageer op onderwerp
 Printversie
Ga naar:
Koploperforum Digitale Treinbesturing © EKweb 2006
Ga naar begin van deze pagina